Onların suç işleme özgürlüğü var

Diyarbakır’ın Lice içesinde geçtiğimiz hafta hukuk devletlerinde hesabı muhakkak sorulacak suç silsilesi yaşandı. Bu silsile, hukuk devletlerinin aksine ülkemizde ‘cezasını bulmayan suçlar’ listesine yazılıp rafa kaldırıldı. Neden mi? Abalı Jandarma Karakolu’ndaki inşaatı protesto eden grubun sadece bir gecede işlediği suçları basitçe sıralayalım önce:

Suç 1: İllegal olarak silah taşıdılar.

Suç 2: Vatandaşı silahla tehdit edip hürriyetinden mahrum bıraktılar.

Suç 3: Yolda seyreden TIR’lara el koyup Diyarbakır-Bingöl karayolunu trafiğe kapattılar.

Suç 4: Durdurdukları araçlarda kimlik kontrolü yaptılar.

Suç 5: Olay yerine gelen güvenlik güçlerine molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdılar.

Suç 6: Çivilerle desteklenmiş el yapımı ses bombası atarak 9 askeri yaraladılar.

Suç 7: Tüm uyarı ve müdahalelere rağmen gece boyu karayolunu özgür ulaşıma kapalı tuttular.

Suç 8: Durdurdukları bir otobüste tespit ettikleri 2 uzman çavuşu silah zoruyla kaçırdılar.

Hukuk adamı gözüyle bu liste üç beş katına çıkar. Vatandaşın özgür ulaşım hakkına tecavüzden adam kaçırmaya varana kadar ilk bakışta sıralayabildiğimiz bu ağır suçların karşılığı ne oldu peki?

Devlet, o talihsiz saatlerde Diyarbakır-Bingöl karayolunda seyahat eden vatandaşının gasp edilen haklarını korumak için ne yaptı? Bu kez maddeler halinde sıralayacağımız bir eylem planı ya da faaliyet yok. Teröristlerin pervasızca devlete sunduğu “Karakol inşaatı bitmeden çavuşları serbest bırakmayız” şartına rağmen yok. Çünkü çözüm sürecinin başından beri tanık olduğumuz üzere Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde sorunu çıkaran da çözen de terör örgütü PKK oldu. Kontrol tamamen onların elinde çünkü. İpi istedikleri derecede geriyorlar, strateji gereği kopmadan bırakıyorlar. Çok da zorlanmadan masaya oturttukları devletle istihbarat oyunu oynuyorlar. Yine öyle oldu.

Kaçırılan uzman çavuşlardan 4 gün boyunca haber gelmedi. Devleti yöneten makam sahiplerinden de ses çıkmadı. İşte o an devreye HDP’liler girdi. Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder, Lice’ye gitti. Çok da uzakta olmayan PKK’lı teröristlerle temas kuruldu. Aslında onlar çözüm sürecinin başında Kandil’e gitmiş olacaklardı. Gitmediler. İl ya da ilçe merkezlerine yürüme mesafesinde faaliyetlerini son 30 yılın en rahat ortamında sürdürüyorlar. Onlara bu rahatlığı sağlayan sürecin tamamen Kandil’in inisiyatifinde olduğu gerçeğini biliyorlar ve bu fırsatı çok iyi kullanıyorlar. Böylesi bir ortamda kaçırdıkları çavuşlarla ilgili “İster veririz ister vermeyiz” rahatlığını HDP üzerinden reklama çevirdiler. Dün gece, lütuf makamındaki PKK’lılar uzman çavuşları HDP’lilere teslim etti. Onlar da Lice kaymakamına.

Terörü sadece ölüme endeksleyenler için uzman çavuşların kaçırılmasının kayda değer hiçbir yanı yok. 23 Nisan’da dağa çıkarılan 15 yaşındaki çocuğu için çadır kurup isyan eden Böçküm ailesinin evlat acısının, “Oğlumu getirin” diyen anne Aysel Bökçüm’ün gözyaşlarının da onlar için hiçbir değeri yok. “Devlet görevini yapsın” diyen baba Erol Bökçüm’ün sitem dolu sözlerinin de hiçbir karşılığı yok. “Bak cenaze gelmiyor” diye her türlü zulme süreç bahanesiyle kol kanat gerenlerin vicdanında makes bulmaz bu acılar elbette. Cüzdanları kaybolsa ortalığı ayağa kaldırırlar oysa.

Yolunu kapattır, vatandaşını teröristin insafına bırak, askerinin kaçırılmasına ses etme… Devletin imajını, hukukun gücünü terör örgütünün oyuncağı yap. Bu acziyet varken elbette ki PKK da müeyyidesi olmayan suçlar işlemeye devam edecek. Günah işleme özgürlüğü olan yöneticilerin ülkesinde teröristlerin suç işleme özgürlüğünü kullanmasından daha doğal ne olabilir? İşledikleri günahlara kılıf bulmaya çalışırken; yol ortasında mağdur edilen; kaçırılan vatandaşının hakkını sormaya vakitleri yok belli ki.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s